I Denne Artikel:

Kostprisen ved mad fortsætter med at stige, og højere priser påvirker mere end blot restaurantmenuer. Købmandsforretninger, store kassehuse, biografer og lige landmænds markeder er blevet byttet til den svære byrde for inflationen. Spise på $ 10 om dagen er meget hårdere end det plejede at være.

På kur

En kvinde graver ind i en salat

Man skubber den færdige pizza fra ovnen

En mand skubber en færdig pizza fra ovnen

Væg beslutningen om at spise ud forsigtigt. For en enkelt person på et budget er spisning ikke altid den dyreste løsning. En sub, taco eller et stykke pizza kan koste så lidt som $ 2 eller $ 3. Dette er kun en tredjedel af dit daglige fødevarebudget, og du behøver ikke købe individuelle ingredienser.

To kvinder, der spiser måltid sammen i hjemmet

Nyd en spaghetti middag

Husk ordene tør, frosset og dåse. Selvom friske produkter er at foretrække, er fødevarer, der er boksede, frosne eller dåse, normalt meget billigere. Færdiglavet pasta vil køre dig $ 3- $ 4, mens en kasse spaghetti vil være omkring $ 1. (En kasse med spaghetti går langt.) Canned supper og frugter kan købes for under $ 1. Frosne grøntsager er normalt under $ 2.

lasagne bolognese

Et færdiglavet måltid på bordet

Kaste morgenmadstængerne og være mistænkelige for færdiglavede måltider. Sikker, barer er lette og bekvemme om morgenen, men en kasse på fem går normalt mellem $ 3 og $ 4. I stedet får du sund med et bundt af bananer på ca. 39 cent et pund og en tin tør havregryn for ca. $ 1. Hvad angår færdiglavede måltider, er de sikkert behagelige. Vær forsigtig med deres omkostninger. En "Dinner For Two" præfabrikat pakke på $ 9,99 er ikke en god handel. Du kan lige så godt gå ud til en restaurant og bruge de ekstra to dollars for at få madene gjort friske. En $ 3,99 frosne pizza er imidlertid økonomisk og normalt ret velsmagende.

Visning af biologiske æg i kartoner

Æg på købmandshylde

Skal tilbage på kød. Carnivores hader at høre det, men sandheden er, at kød er dyrt og at købe det hjælper dig ikke med at spise på $ 10 om dagen. Kig efter proteinsubstitutter som en karton med æg til 99 cent eller generiske brandnødder. Spis kød en gang om ugen, og kun når dagligvarebutikkerne byder på tilbud.

Smuk ung kvinde shopping i en købmand

Sammenligning af priserne i købmanden

Sig farvel til mærker. Pennies add up, især når du kun tæller til $ 10. Vi har hjernevasket ikke at tro på det, men de fleste fødevarer uden for mærket er lavet med de samme ingredienser i deres mere populære rivaler. Det lader til en mindre forskel, når man sammenligner en $ 1,59 til $ 1,79, men dine fødevareomkostninger vil falde, hvis du omgå det fancy brand.

aftensmad i glasbeholdere

Efterladninger stablet i Tupperware beholdere

Brug dine rester. De fleste mennesker producerer mere end nok mad, når de laver mad hjemme. Stretching ud oksekød gryderet over to måltider eller mikrovågning et stykke pizza til frokost næste dag vil bidrage til at sænke din kostpris.


Video: Hvad spiser jeg på en dag?